Kütüphane Kuruyoruz ve Yardımlarınız bekliyoruz.

Sevgili arkadaşım Zerrin ( www.misssgibi.com ) ve bu okulda öğretmen olan ablası Berrin hanım ın başlattığı kampanyaya canı gönülden destek veriyoruz. Sizlerinde yarım saatini alacak ama ilerisi için gençlerimizin yoluna ışık tutacak kitap kampanyamıza desteklerinizi bekliyoruz. Lütfen evinizde bulunan, artık okumadığınız kitaplarınızı aşağıda bulunan adrese gönderiniz. İki kitap dan ne olur diye düşünmeyin lütfen onların ışıkları olun. Ben ayrıca blog arkadaşlarımdan kendi bloglarında bu kampanyayı duyurarak destek vermelerini rica ediyorum.

Şimdiden destek olan, kampayamıza gönül koyan,  tüm aydınlığın şövalyelerine teşekkür ederiz.

Sevgiler

Ferah A.Tırıç 

 

 

VAN/ BAŞKALE. Daha doğusu yok. Akşamları tepelerde ışıklar görünüyor yer yer: İran sınırı ve karakollar. Yükselti o kadar fazla ki, ağaç yetişmiyor. Yıldızlar o kadar yakın ki, ellerinizle tutabilirsiniz. İlkokulda öğrendiğim tüm yıldız kabileleri burada: küçük ayı, büyük ayı, cezve. İnsanları o kadar sıcak ki, iklime inat. “İnsanlık” burada yaşıyormuş, meğer ölmemiş diyorum içimden.
Yıllardır batıda değişik ve güzel şehirlerde ...çalıştım hem de iyi koşullarda. İster istemez kıyaslama yapıyorum. Burada 3.haftasındayız okulun. Kılık-kıyafet kontrolü sırasında ayakkabıları farklı renkte birkaç öğrenciyi ayırmıştık. Teneffüste bir kız öğrenci yanıma geldi ayrılan bir arkadaşı için. Sessizce kulağıma “hocam, … arkadaşımız 12 kardeş, ailesinin durumu iyi değil, söyleyemiyor utanıyor” dedi sustum. 9.sınıf öğrencilerinden biri (üstelik ufacık bir şey daha) eski bir eşofman üstüyle gelip gidiyor okula. Fakirliği okunuyor yüzünden, duruşundan. Bir aya kalmaz kar yağarmış buralara. Ne yapmalıyım bu çocuk için? Bugün 11.sınıf öğrencilerinden biri üzgündü. Nedenini sordum, ailemin parası yok hocam beni okuldan alacaklar dedi. Zehir gibi kafası var. Seneye mezun olacak oysa. Kalacak yer bulmalı ama nasıl? Kız öğrencilerin sayısı az, çünkü okutmuyorlar. Çarşıda kadın-kız pek görülmüyor, ancak memur bayanları görebiliyorsunuz. Öğrenci çok, sıra az. Gelen öğretmenler en fazla 1,5 yıl kalıp gidiyorlar. Sınıfta konuşuyoruz, bir örnek verdim: Van’ a gittiğinizde…Hocam Van’a gitmeyenler var daha dediler. Sordum, sınıfın yarısı ilçeden dışarısını görmemiş daha. Gidenler de çalışmak için bir inşaatta veya akraba yanında. Gezmek fiilini çekemez bu çocuklar. Sinema-tiyatro, alışveriş merkezi, kafeterya, çay bahçesi, flört nedir bilmiyorlar. Ülkemin 40 yıl öncesine ışınlanmışım sanki. Ya da bir köşeden Şener Şen çıkıverecekmiş gibi, bir Türk filminin içine düşmüşüm adeta.
Evimi taşırken kitap kolilerinden yakınan taşımacılara kızan ben, okuldaki kütüphaneyi görünce ürperdim. Bomboş. Bu gençlerin bilinç kazanması, kendilerini tanıması, hayallerine kavuşmak için yol-yordam öğrenmeleri gerekiyor oysa. Yokluk ve yoksulluktan kurtulmaları, cahil kalmamaları gerekiyor. YGS-LYS kitapları olsa kütüphanede soru çözümü yaparlar, üniversiteye bir adım daha yaklaşırlar.
Okuduğu bir roman karakteri belki onun hayatında dönüm noktası olacak, belki çözdüğü bir üniversite hazırlık kitabı onun bir bilim insanı olmasını sağlayacak ya da okuduğu kitaplar hayatının tek zenginliği olarak kalacak ama kendi çocuklarını özellikle de kızlarını okula göndermesini sağlayacak.
Üzerime umutsuzluk çökmeye başladı, yakında yağacak olan kar gibi…
Aydınlığın şövalyeleri neredesiniz? Berrin Damgacı


ADRES: Başkale İ.M.K.B Çok Programlı Lisesi BAŞKALE / VAN

Yorumlar (4) -

  • Bloğumda yer vericem elimden gelenide yapmaya çalışıcam.sevgiler Smile teşekkür ederim ayrıca duyuru için kendi adıma...
  • Ferah tüylerim diken diken oldu, hepimizin bu konuda yapabilecek birşeyleri vardır. Ben de hemen yayınlıyorum blogda
  • Ben de elimden geleni yapmak isterim. Kütüphanemi gözden geçireceğim ve bloğumda sizden bahsedeceğim. Lakin içimi acıtan şey, devletin okulunda neden kütüphane boş olur,okuyacak kitap neden olmaz, bu nasıl bir iştir?
  • Ferah tüylerim diken diken oldu, hepimizin gelenide yapmaya çalışıcam.sevgiler okulunda neden kütüphane boş olur,okuyacam ayrıca duyuru için kendi adıma... eden kütüphane boş olur,okuyacak kitap neden olmaz, bu nasıl bir iştir?

Yorum ekle

Loading

Bumerang - Yazarkafe