Matcha Çaylı Pasta

MALZEMELER

PANDİSPANYA
135 Gr. Yumurta beyazı (Yaklaşık 4.5 yumurta beyazı)
5 Adet yumurta sarısı
125 Gr. Toz şeker (2 kaşığı yumurta sarısında kullanılacak)
125 Gr. Un
 

Oda  ısısındaki yumurta beyazı bir  tutam  tartar kremi  ile birlikte mikserle yumuşak  tepecikler olana dek çırpılırken bir yandan da şeker azar azar ilave edilir. Mikserin hızı arttırılarak yumurta akları sert tepecikler oluncaya dek çırpılır. Ayrı bir kapta yumurta sarılarına iki kaşık şeker ilave edilerek çırpma teli  ile birkaç dakika çırpılır. Mikserde çırpılan yumurta beyazlarına  sarılar  ilave edilir ve köpükleri indirilmeden karıştırılır. Bu karışıma un azar azar elenerek eklenir ve yine köpüklerin indirilmemesine dikkat edilerek karışımın bütünleşmesi  sağlanır. Hazırlanan karışımın yarısı başka bir kaba alınır ve gıda boyasıyla renklendirilir. (Ben yeşil renk için matcha çayı kullandım) Iki  pata  ihtiyacımız  olduğundan,  kalıbınızın  ölçüsünden  biraz  daha  büyükçe  olarak  yağlı  kağıda  iki
tane  daire  çizilir.  Kağıda  çizdiğiniz  dairelerin,  çizili  yüzü  tepsiye  gelecek  şekilde  iki  ayrı  tepsiye yerleştirilir. Sıkma torbasının ucuna 1 cm. çapında yuvarlak duy takılarak hazırlanan yeşil hamur 1 cm. ara ile şerit halinde yağlı kağıt üzerine sıkılır. Diğer beyaz hamur da sıkma torbasının içine doldurulur, boşluklara sıkılarak istenilen desen tamamlanır  . Her  iki pat da bu şekilde hazırlandıktan sonra  200 derecedeki fırında teker teker kontrollü olarak 10 - 15 dakika pişirilir.

Beyaz Çikolatalı Mus 
 
3 Tatlı kaşığı agartin
255 Gr. Küçük parçalara kesilmiş beyaz çikolata
3/4 Bardak süt (mümkünse diyet)
1/8 Tatlı kaşığı tartar kremi
2 Yumurta akı
4 Yemek kaşığı şeker

Bir cezveye birkaç kaşık su ve agartini koyup karıştırarak kaynattım. Aynı anda baska bir kapta sütü kaynama noktasına kadar getirip erimiş olan agartini sütün içine ilave ettim ve tekrar karıştırdım. Bu  karışımı küçük parçalara kesilmiş olan çikolataların üstüne yavaş yavaş ilave ederken bir yandan da  karıştırarak çikolataların erimesini sağladım. Tamamen eriyen çikolataları bu kez de soğuk su dolu bir kabın içine oturtarak soğuyup katılaşmaya bıraktım. Öte yandan ısıya dayanaklı bir cam kaba yumurta akını, tartar kremi ve şekeri koyup, içinde su kaynayan bir tencereye oturtun. Tel çırpıcı ile çırparken yumurtaların  ısınmasını  sağlayın.  Şeker  eriyip  yumurta  akları  71  dereceye  ulaşana  kadar  ısıtıp  bir yandan da telle hızlıca karıştırın. 71 dereceye ulaşınca benmari düzeneğinden alıp bu kez de mikserle kuvvetlice çırparak sert tepecikler olana kadar oda ısısına gelmesini sağlayın . Kar haline gelmiş olan beyazları soğumuş olan çikolatalı karışıma yavaş yavaş köpüklerini indirmeden ilave edin.

 

Yorum ekle

Loading

Bumerang - Yazarkafe