Mitte Kadıköy

Bu öncelikle bir selamlama yazısıdır. Hayata, yazmaya ve doğal mecrasına geri dönüşü amaçlar. Umarım çok hayırlı, keyifli ve uzun soluklu olur.

Derginin ilk sayısı için Kadıköy’de bir mekân yazmak istedim. Kadıköy aşkım malum. Yolum Mitte ’ye düştü bir gün. Tamamen tesadüf. İyi ki de düşmüş. Yağmurlu bir İstanbul sabahında ruhuma iyi geldi. Kapıdan içeri girdiğimde, bir evin oturma odasına girmiş duygusu uyandı birden. Islak, sisli, puslu İstanbul sabahına inat yaparcasına, sıcak, sakin bir ortam. Soft bir aydınlatma, fonda hafif bir müzik.

Kendimi tamamen ortama bırakıp, kahvaltımı ederken, her köşede farklı bir güzellik keşfettim. Mitte Dükkân tabelası konulmuş bir köşede, satılık bez torbalar, tişörtler, eskilerin bildiği dikiş kutusu vs. Eski moda koltuklar, puflar, bavullar tam seyirlik bir görüntü oluşturulmuş.

Bu arada en ilginç olan şey, bu mekânda her şeyin satılık olması. Oturduğunuz tahta masayı veya sandalyeyi çok mu beğendiniz, satın alabiliyormuşsunuz. O nedenle dekorasyonu hep tek tek eşyalardan oluşuyor.

Mekan Pazartesi günü dışında diğer günler sabah 09:00 ile akşam 21:00 arası misafirlerini ağırlıyormuş. Menüleri kahvaltı ağırlıklı, uzun soluklu sohbetlerle şenlenen cinsten kahvaltılar için ideal fiyatlara sahip. Kahvaltının yanı sıra muhteşem bir banana bread ( muzlu cevizli ıslak kek) browni, erikli tart gibi kahve eşlikçileri de mevcut.

Gün içinde, sebze ağırlıklı bir günün menüsü de oluyormuş. Mekânın sahibi Duygu Hanım müdavimleri olduğunu, onlar için mütevazi ve sağlıklı bir şeyler yapmaya çalıştıklarını dile getirirken, çok beğendiğim ekşi mayalı ekmeklerinin günlük olarak Grandma’dan geldiğini de öğrenmiş oldum. Ekmekler, 550 gr ile 1050 gr ağırlıklarında olmak üzere, zeytinli, cevizli üzümlü, çavdar çeşitliliğinde.

Hep mekanların ruhu olduğunu savunurum. Çünkü buna gerçekten çok inanırım. Mitte ‘nin de güzel ve sakin bir ruhu var. Yazın bahçesi mutlaka çok keyifli oluyordur ama ben içeriyi daha çok sevdim.

Kadıköy’e yolu düşenler, kendi kendinizle vakit geçirmek istediğinizde veya bir dostunuzla sohbet edip, bir şeyler yemek istediğinizde mutlaka ziyaret edin derim.

Sevgiyle kalın.

Osmanağa Mahallesi, İhlas Sokak, No 4/A, Kadıköy, İstanbul

YORUM EKLE

Yorum ekle

Loading

Bumerang - Yazarkafe