Bir Merkür Retro Yazısı TuzBİBER’ in de Olmasın mı Yani?

Ah ah eskiden sadece 12 burç vardı biz onları daha anlamamışken şimdi bir de Merkür retro çıktı başımıza diye homurdandığınızı duyar gibiyim… Aslına bakarsanız Merkür’ ün retro yapması da dahil olmak üzere şu hayatta yaşadığımız her şey bizim evreni algılamamızla alakalı, bizler Dünya’ da yaşayan dünyevi varlıklar olduğumuz için yukarıya baktığımızda gördüklerimiz astrolojik verileri oluşturuyor, bu veriler “yukarısı nasılsa aşağısı da öyledir” diye düşünürsek astrolojik dil ile bize sorunları gösterdiği gibi çözümlerini de gösteriyor, yani bize başka bakış açıları kazandırıyor, aynalık yapıyor. Merkür yılda üç kez retro yani geri hareket yapar diye öğretti değerli hocalarımız bize, şöyle ki; Merkür çok hızlı hareket ettiğinden Güneş’in çevresinde yılda ortalama 4 tur atmasını bekleriz, fakat astrolojik veri olarak yılda sadece 1 tur attığını biliyoruz hatta ortalama hızı Güneş’inkiyle aynı olarak alınır bazı hesaplamalarda. Bunun sebebi Merkür’ün Güneş’e çok yakın olması ve Dünya’nın yörüngesine göre içsel bir yörüngeye sahip olmasından dolayı, buradan bakıldığında Güneş’le birlikte hareket ediyor gibi görünmesindendir. Yani Zodyak ta bir Güneş düşünün ki bir başka gezegenle birlikte Dünya'nın çevresinde dönsün, işte o gezegenlerden biri Merkür’ dür (zaten diğeri de Venüs , başka da yok). Güneşin çevresinde dolaşırken Merkür, bazen Güneş’i Dünya ile arasına alır, bu hareket yılda 3 kez gerçekleşir çünkü Dünya’nın da Merkür kadar olmasa da bir hızı vardır (bu yüzden 4 kez gerilemiyor). Dünya’dan bakıldığında Merkür geri gidiyor gibi görünüyor işte o zamanlarda, oysa Merkür sadece turunu tamamlamak için yörüngesinde düz fakat Dünya’nın tersi yönünde hareketine devam ediyor oluyor. Tamamen bakış açımızdan kaynaklanan bir durumdur bu, ve fakat yine de astrolojik sembolizma da çok önemli bir yeri vardır ‘içe bakma zamanları, kendimizi görmeye çalışma zamanlarını temsil eder. Gördüğümüz gibi geri gitme dönemlerinde Merkür normalde ifade ettiği gibi konuşma, yazma, düşünme, iletişim, hesap yapma, bilgi alma ve verme, algılama konularında çok iyi çalışmayabilir, fakat bunların normal işlev yapması için tortuların temizlemesine çalıştığını düşündüğümüzde yine kendi fonksiyonuna hizmet ettiğini görürüz.

Merkür 9 Nisan da 4 derece Boğa burcunda durağanlaşarak 11 Nisan da retro hareketine başlayacak ve 3 Mayıs da 24 derece Koç da düz hareketine dönecek. Merkür retro için kısaca içe dönme içe bakma zamanları demiştik yukarda, peki içimize bakmazsak ne olur bir düşünelim, evren bize içine bak dediğinde bakmazsak başımıza neler gelebilir? Evren bizi içimize baktırtmak için küçük parmağımızı sehpanın köşesine vurmak da dahil olmak üzere türlü küçük kazalar, iletişim sorunları, okuduğumuzu doğru anlamama ve bu yüzden doğru değerlendiremeyip yanlış imzalar atma, yanlış anlaşmalara ‘TAMAM’ deme, tost makinamızın gözümüzün önünde cizzzt deyip bozulması ve sigortaları da attırması, benzinimizin yolun ortasında, akan trafikte bitivermesi gibi başta tamamen Merkür’ün suçuymuş gibi görünen ama aslında bizim kendimizi, zihnimizi fazla dağıtmamızdan kaynaklanan sorunları yaşarken buluveririz. Merkür retro bize ‘dur bi yavaşla etrafına bak eksik bıraktıklarını tamamla, sonraya ertelediklerini organize et’ der, ‘yoksa sonra bunlar ayağına dolaşır’. Biz de eğer arada bir bunları yapmak için yavaşlamayı seviyorsak simdi tam zamanıdır ve dolaplarımızı, kitaplıklarımızı düzenleyip temizleyip, atılacakları verilecekleri ayırıp kalanları organize ederek işlevselleştirebiliriz . Arabanızın servise gitmesi gerekiyorsa götürün, bahar mevsimi de geldi bahçenizde yapılacakları organize edin, mevsimlik çiçeklerinizi dikin, ağaçlarınızı gül fidanlarınızı budayın, ve hatta bedeninizde arınma, detox, için mükemmel bir zaman aralığıdır değerlendirin. Aramadığınız arkadaşlarınızı arayın, onlara zaman ayırın. Yarım bıraktığınız yazılarınızı tamamlayın, çok daha kolay aktığını göreceksiniz tamamlanırken her şeyin.

Merkür retro gördüğünüz gibi aslında hic de ağır etkilerle bizi zorlamıyor. Bize zihinsel tatil dönemleri gibi geliyor, kendimizi zihinsel olarak yavaşlatıp olanı biteni daha iyi analiz etme fırsatları yaratıyor. Transitlerin bileşenleri ve kendi haritamızın bileşenleriyle birlikte çalıştığında bizim hayatımızdaki etkileri bireyselleşecektir, bunu da eklemeden geçmeyelim. Özellikle durağanlaşma zamanlarında tetiklediği dereceler haritalarımızda önemli noktalara denk geliyorsa bizim için özellikle anlamlı olacak demektir. Bir de tabi 0 derece Boğa da Güneşin kalbinde olacağı 20 Nisan tarihi hepimiz için önemli olabilir, güzel düşünce ve niyetlerle dua edebiliriz.

Sevgiyle ve ışıkla dolu bir Nisan ayı olsun hepimize…

 

YORUM EKLE veya YORUM OKU

Yorumlar (5) -

  • Merkir retroyu cok guzel anlatmissiniz ogrendim sayenizde sevgiler ..
  • Çok güzel, anlaşılır ve sade bir dille anlatmışsınız . Diğer yazılarınızı da merakla bekliyorum. Sevgiler
  • Yasasin Merkur bahar temizligine geliyor o zaman 🎈🍀 Basimla beraber... 🙏
  • Ne kadar akıcı ve güzel anlatıyorsun. Tost makinemin cızzzt etmesine de çok güldüm 😂
  • Çok tesekkürler

Yorum ekle

Loading

Bumerang - Yazarkafe