Boğa Burcunda Yeniay

Artık yavaş yavaş ay düğümleri Başak -Balık aksından çıkarken Boğa Burcunda bir yeniay deneyimleyeceğiz. Yeniay enerjisine ilave olarak ay düğümlerinin burç değiştirmesi gibi yine radikal sayılabilecek bir yeni enerjiye de hazırlanıyoruz. Yeniaylar yeni bir soru sormak, yeni bir adım atmak ya da taze bir enerjiyi deneyimleme zamanlarıdır. Eğer istersek her ay yeniayla yeni bir duruma konsantre olabiliriz, tıpkı bir oyun gibi. Bu yeniayda konumuz “çok derin yakın ilişkiler, ortaklıklar yoluyla gelecek dönüşüm”. Kızmayın hemen “maşallah çok yeni bir konu oldu, Sayın Astroloji Uygulayıcısı ve değerli Köşe Yazarımız, hiç alakamız yoktu bu konuyla demeyin😊” çünkü konumuz gerçekten de bu. Yeniay haritasına baktığımızda, Ay- Güneş kavuşumunun 8. evde 6 derece Boğa Burcunda olduğunu görüyoruz. Boğa Burcunun 7. derecesinin Sabian Sembolü “Kuyu başına su çekmeye gelen Samiriyeli Kadın” dır. Burada anlatılan Hz. Isa ve Samiriyeli Kadın arasında gecen diyalogdur ve kurtuluş bilgisi içenin bir daha asla susamayacağı su şeklinde verilmiştir. Aynı şekilde Kevser suresinde de bu betimlemeyi görürüz "Biz sana hayr-ı kesir verdik, biz sana dünya ve ahiret hayrı verdik, biz sana bütün hayırları verdik." şeklinde anlatılır ve kurtuluş bilgisini sonsuza dek sürdürecek kişi olarak Hz. Fatma’ya gizlice gönderme yapar.

Dolunay haritasında DSC ile kavuşmuş Neptün’ü 7. ev girişinde görüyoruz, Venüs- Siron kavuşumunun yöneticisi durumunda ve aynı evde yerleşmişler. Venüs- Siron kavuşumu 7. evde içinde olmak zorunda olduğumuz ilişkilerimizin, ben olmakla biz olmanın terazinin iki kefesinde dengelenmesi zorunluluğunu anlatıyor. 7. ev toplumsal evlerin ilki ve egomuzun ayrıştırılamamasından otürü de en zorlayıcı olanlarından biridir. Çünkü “hadi oradan ben gidiyorum” deyip şapkanızı alıp çıktığınızda 7. evi gerçekleştirmiş değil 7. evde sınıfta kalmış olursunuz “biz” diye bir şey kalmamıştır sayenizde. Diğeri yine başrollerden biri olan 8. ev, öz değer duygumuzun karşısında bulunur ve insanlığın ortak değerleri, paylaşılan değerler alanıdır ki Yeniay iste tam burada Boğa Burcunda ( Boğa Burcu doğru uygulandığında öz değer, varlık sevgisi, basitçe ruhsal huzur ve mutluluğa ulaşmayı ifade eder) eğer almaya hazırsak, kendi sınırlı alanımızdan biraz olsun çıkıp insanlığın değerleri ile ilgili düşünmek ve bütünleşmek için deneyimler hazırlıyor.

İnsanın ölümlülüğünü, ölümden sonraki yaşamla ilgili merakını ve sezgisini, gerçeğin görünmez, ölçülemez boyutunu sezme ve bu şekilde ölümle başa çıkması deneyimini düşündürüyor. Su evlerinden olan 8. ev bize gerçeklik algımızı bedenimiz yoluyla fakat bedenin üstüne çıkmak suretiyle deneyimlemeyi öğretir. Bu yüzden ölüm, orgazm ve okültizmle bağdaştırılır.

Uranüs Merkür ile sekizinci evde kavuşuyor ve 4. evdeki Satürn’den üçgen açı alıyor, bu görünüm yine Yeniayın yaratacağı etkinin ilahi boyuttan gelen ilhamla kökten zihinsel dönüşüme neden olacağını Satürn’ün desteğiyle yeniden yapılanacağını gösteriyor. Ay düğümleri ile yaptığı açılanma bu düşünce stillerindeki değişimin ruhumuzun yolculuğuna hizmet ettiğini gösteriyor. Uranüs- Merkür kavuşumunun yöneticisi Mars 9. Evden İkizler Burcundan, özgür düşünce ve yüksek idealler ve fikirlerle bu oluşuma destek oluyor.

Uranyen prensipte haritamıza bakınca Venüs’ ün Koç Noktasında Cupido, Satürn ve Şironla kolkola durup, kollektifi (burada toplum, ulus, millet gibi derinden bağlı olduğumuz alt kimliklerimiz de düşünülmeli), ilişkilerde bireyselliği aşan, egoyu bulanıklaştıran ve yıkıcı bir patlayıcılıkla gelen bir idrak ile kadersel olarak inisiyatif almaya zorlayacağını görüyoruz. Kadın erkek ilişkileri, ve kurulu düzenlerimiz ile ilgili köklü değişimler ve bu yolla yaralanıp, şifa bulma, ya da bu dönüşüme mecbur kalıp edilgen kalıp değişimin kontrolümüz dışında, dışsal bir büyük güç tarafından zorlanarak gelişmesine izin vermek zorunda kalabileceğimizi gösteriyor. Bizim dışımızda oluşan bu değişimin egomuzu sarsması, çevremizdeki insanların değişmesi, farklı kişilerle yola devam etme, kabullenmek zorunda kalma gibi temalar gündemimizde olacaktır.

Her ne şekilde deneyimlenirse deneyimlensin, sevgi ve ışıkla dolsun Mayıs ayınız…

 

YORUM EKLE veya YORUM OKU

 

Yorumlar (2) -

  • Her zamanki gibi muhteşemsin. Sade ve net. Ellerine sağlık.
  • MBK
    Verdigin sevgi ve isik icin tesekkur ederim canim

Yorum ekle

Loading

Bumerang - Yazarkafe