Nostaljik Eşyalar

Eskiye rağbet olsa bit pazarına nur yağar demiş atalarımız, sanırım şimdi eskiye duyulan ilgiyi görseler bu lafı etmezlerdi. Gün geçmiyor ki çevremize yeni bir eskici mağazası eklenmesin.

Ben de oldum bittim severim eski eşyaları, büyüklerimizin sıkılıp, değersiz bulup attığı hatta sattığı pek çok şey, artık evlerin en değerli objeleri haline geldi.

Ben de acırım acırım da en çok anneannemin ve annemin bakır sahanlarına, emaye kaplarına acırım. Hepsi atıldı gitti. Mesela annemin tarhana ıslattığı kadeh şeklinde ayaklı emaye bir tas vardı hiç unutmadığım ve emaye kapaklı bir kova içinde zeytinyağı saklanan.

İnsanlar eşyalar kadar değerli ve uzun ömürlü değil ne yazık ki. Kadıköy’de ki bu mekâna her girdiğimde böyle düşünürüm. Orada gördüğüm pek çok şey bana tanıdık gelir. Hepsinde biraz çocukluğumu bulurum. Tanıdık bir evde dolaşıyormuş gibi bir duygu oluşur. Sahibi olan Vedat Bey pek konuşmayı sevmese de, yaptığı işi sevdiği her halinden bellidir. Biraz fazla soru sorunca, git etrafa bak deyip arkasını dönüverir.

Dükkânın müdavimleri de çoktur. Onlar da ara ara dükkânı kontrole gelirler. Bunların aralarında, buradan satın aldıklarını başka muhitlerde ki mağazalarında daha da pahalıya satan antikacılar da vardır.

Yolu Kadıköy’e düşenler mutlaka uğrasın derim. Satın almasanız da bu dükkanda geçireceğiniz zaman emin olun nostaljik bir gezi olacaktır. Sevgi ve umutla kalın, eski değerlidir unutmayın.

Hobim Nostaljik Eşyalar

Caferağa mah. Moda cad. No:6/1 Moda /İSTANBUL

 

YORUM EKLE veya YORUM OKU

Yorum ekle

Loading

Bumerang - Yazarkafe