Makarna Lütfen !

Bu ay konuğum hem bir gıda mühendisi hem de bir anne olarak çocuğuna sebze yedirme yollarını düşünürken Makarna Lütfen markasını kuran Tuğba Bayburtluoğlu. Çocuklarımıza sebze sevdirmek için neler yapmıyoruz ki değil mi? Tuğba kendi çocuğuyla birlikte hepimizin çocuğu için Harika bir iş yapmış. Ben anne olarak bebek tarhanasına ve organik ıspanaklı pırasalı makarnasına hastayım itiraf ediyorum. Tüm merak ettiklerimi sordum Tuğba'ya. İçtenlikle cevapladığı için çok teşekkür ediyorum. 

Öncelikle okuyucularımıza biraz kendinizden bahseder misiniz ? Kimdir Tuğba Bayburtluoğlu ?

Ailenin meraklısı ve çok bilmişi, eşi ile tam bir takım, biricik kızına çok düşkün bir anne, Makarna, Lütfen! sayesinde de bir çok bebeğin makarna annesi gıda mühendisi Tuğba'yım ben, merhaba. 

Makarna Lütfen! ne zamandan beri hizmet veriyor ? 

Tam olarak Ekim 2012'de şirket kuruldu ama fikir 1,5 sene öncesine dayanıyor. Yine de resmi süreyi söyleyelim, 4,5 sene oldu. 

Her anne eşini ve çocuklarını sağlıklı ve dengeli beslemek ister. Sizin de çıkış noktanız evdekiler olmuş. Biraz hikayenizden bahseder misiniz?

Sebze yemeyen eşim ve ona çekmesin istediğim bebeğim için sebzeyi makarnanın içine ekledim. Beğendi herkes. Aynı dönemde de kızım kucağımda iş arıyordum, bir şeyler yapmak istiyordum. Hikayeler birleşti. Olur mu olmaz mı soruları 1 seneden fazla kafamı kurcaladı ama sonunda firmayı kurdum 2012'de. Ocak 2013'de aracısız tüketiciye ulaşmak için makarnalutfen.com adresinden satışa başladım. Ayda 30 sipariş alıyorduk, şimdi günde 60 siparişe çıktık, şükür. 

Makarna Lütfen' i ben sosyal medya sayesinde tanıdım, sizin bugünkü başarınızda sosyal medyanın desteği göz ardı edilemez sanırım ?

Çok teşekkürler. Evet sosyal medya ile büyüdük. Ben bir tüketici olarak bana nasıl davranılmasını istiyorsam öyle paylaşımlar yaptım, bilgi içerikli, üründen ya da satıştan çok faydalı olma derdinde paylaşımlar.  

Ürünlerinizin organik sertifikası var mı ? 

Evet var tabii ki 2013'den beri. Orser firmasından sertifikalıyız. Bazı ürünleri sertifikalı yapamıyoruz hammaddenin kısıtlı olmasından dolayı, onlar da yerel çiftçilerin hammaddelerinden üretiliyor. 

Günümüzde bilinçli ebeveynler sağlıklı ve doğru gıdaya ulaşmak için ciddi çabalıyorlar. Sizin ürünlerinize sadece internet üzerinden mi ulaşabilirler peki , bir satış noktanız var mıdır ?

En başta 5 ürün ile başladık ama istekler yağmur gibi yağdı üzerimize insanlar bize güvenince. Şu anda bizim ürettiğimiz 120 den fazla ürün var sitede. Bir de analizini kontrol ederek aldığımız, düzgün tedarikçilerin iyi ürünleri var. Onların sayısı da 120 den fazla. Bir dükkan açsam hepsini sığdıramam ve sadece dükkanın 5 km çapında hizmet verebilirim. Ama internet sayesinde herkesin evinde, parmak ucunda dükkanımız var. Bugün sipariş veriyorsunuz ertesi gün sizde paketiniz. Hatta yurtdışına büyükannelerin, teyzelerin bavullarında tüm kıtalara gittik. 

Makarna dışında neler var peki sizden temin edebileceğimiz?

Bir evin ihtiyacı her türlü kuru gıda ve daha fazlası var. Çeşit çeşit makarna, erişte, kuskus, şehriye ve hatta mantının yanı sıra organik tüm bakliyatlar, ayrıca kek ve poğaça karışımları, köfte harçları, pan kek, şekersiz puding gibi özel ürünler. Bunlar bizim üretimlerimiz. Denetlediğimiz tedarikçilerimizin reçelleri, balları, özel karışımları, pekmez ve maya gibi her evin ihtiyacı ürünler. 

Türkiye' de bir kadın girişimci olarak ne gibi zorluklarla karşılaştınız ? Sizin gibi bu yolda ilerlemek isteyeceklere neler önerirsiniz ?

Gıda gibi kadına atfedilen bir iş kurduğum için çok sorun yaşamadığımı da düşünüyorum. Senelerdir bir kadın mühendis olarak zaten "Sen misin mühendis?" ile "Gıdanın mühendisliği mi olur?" karışımı bakış ve sorulara cevap veriyordum zaten. Bizi hiç tanımayan kusura bakmasın ama özellikle erkekler bu yargılarla yine yaklaşabiliyorlar ama tanıyan kadın erkek fark etmez bir belirgin "Helal olsun!" hissiyatı var. Kadınlarda ve arkadaşlarımda ekstra gurur var sağ olsunlar. Bir iş kurmak yeterince zor. Kadın erkek olarak bakmamak lazım. İşin hakkaniyetle, kanuna uygun bir şekilde sürekli olması için devamlı emek vermek gerekiyor. Girişimcilik kesinlikle ama kesinlikle yan gelip yatma yeri değil.

Diyet yapanlar için ve gluten alerjisi olanlar için seçenekleriniz var mı ?

Tabii ki var. Süt ve yumurta alerjisi olanlar için de var. 

Son zamanlardaki trend sağlıklı beslenmek, sağlıklı yaşam. Herkes her şeyin en doğalına, en temizine ulaşmak için çabalıyor, hatta bizzat içinde de olmak istiyor. Sizin üretiminiz tüketicilerinize açık mı, dileyen gelip üretimi izleyebilir mi? 

Sağlıklı beslenme çabası biraz sosyal medyada abartılmış durumda. Yoksa hiç bir baklavacı ya da hamburger zincirinin sağlıklı beslenme trendinden kapandığını görmedim açıkçası. Bunun bir trend olmasındansa bir yaşam biçimi olması gerektiğini düşünüyorum. Ürünlerimi buna göre kurguluyorum ve tabi ki sonuna kadar şeffafız. Kim isterse bekleriz.

Makarna Lütfen' in gelecek hedefleri nelerdir ? 

Marka bilinilirliğini arttırmak, yeni ürünler çıkarmak. Önce ulusal sonra uluslar arası bir marka olmak. 

Son olarak okuyucularımıza iletmek istediğiniz bir mesajınız var mı ?

Gıdada güven çok önemlidir. Güvenemediklerini almasınlar, etiket okusunlar. Sorulara her zaman açığım.

YORUM EKLE veya YORUM OKU

Yorum ekle

Loading

Bumerang - Yazarkafe