Köprüden Önce Son Çıkış

Yıllardır astroloji pratiği  yapıyorum hala astrolojik verilerin insan hayatındaki etkileri üzerine sınanıyorum, tabi ki bunda bizim bilgi olarak yetersizliğimizin ve astroloji bilgisinin genel olarak insan tarafından bilinebilme sınırlarının da etkisi var. Hala hayretler içinde  kalarak olayların gökyüzü  ile örtüşmelerini izlediğim ve hayranlıkla ne kadar ufacık olduğumuzu idrak ettiğim zamanlarda şükrediyorum . Bunları niye mi anlattım, geçen  hafta gerçekleşen Yengeç Yeniayı’nın etkilerinden başlayarak 9 Temmuz’ daki Oğlak Dolunayına kadar olan sürecin değerlendirmesini  yapacağım ilginç olduğunu düşündüğüm ritimsel tespitlerim olacak. Umarım keyifle okursunuz.

Astrolojik görünümler kısa dönemli  ve tek atışlık görünümler olarak ortaya çıkmıyorlar çoğunlukla , böyle olmasını beklemek zaten evrenin yasalarıyla uyumlu değil, yaradılış öykülerinde bile evrenin 6 günde  yaratıldığından bahsedilir pek çok kutsal metinde. Yani bir astrolojik gösterge ardıllarıyla birlikte astroloji bilsek de bilmesek de bir süreci  işgal ederek enerjisini hayata aktarır ve bizde o enerjiyi deneyimleyerek tanırız (çözüm buluruz ya da bulamayız bu başka bir konu). Ayrıca bu enerjilerin bir yerinden kesmek ve o bölümü  tek başına ele almak da pek mümkün  değildir akış içinde fakat bizim algılama kapasitemiz maalesef o kadar da gelişmiş  değil.

 

 Bu yeniaydan itibaren ele alacak olursak;

Haritada yeniayın Ankara ‘ya göre  1. ev girişinde  gerçekleştiğini görüyoruz Güneş Ay kavuşumunun Yengeç Burcunda ve Merkür ve Şans Noktasıyla da kavuşumu var. ilk bakışta duygusal olarak kendimizi ifade bulamamış, kendini savunmaktan aciz ve eziklenmiş hissedebileceğimizi görüyoruz .  Belki de gerçekten  öyle olmuştur fakat böyle zannediyor olma olasılığımız da aklımızın bir köşesinde  durmalı malum Yengeç’in mantık abidesi olduğu hiçbir yerde yazmaz. Ek olarak bu görünüm 1. evde olunca kendimizi ortaya ne kadar koyarsak koyalım hala tatmin olmayıp gaza gelebilecek olduğumuzu da hesaba katmalıyız. Merkür de Marsa doğru koşar adım ilerliyorken bunun her türlü  agresyon ajitasyon ve biz ne yaptığımızı bile anlamadan başımızı belaya sokabilecek potansiyeli getirdiğini  söyleyebiliriz, ve başımızı belaya soktuktan sonra da onu kendimizce akılcı hale getirebiliriz, kendimizi haklı görebiliriz. Sakin olunması gereken 10 kere düşünüp bir kere hareket edilmesi gereken bir dönem zira Terazi deki Jupiter-Zeus Yengeç te pek de açık savaşmayı sevmeyen Mars a bir kare atıyor ve onun pasif agresyonunu gizlenemez hale getiriyor bombayı patlatan taraf siz olmayın sakın. Bütün 

bu karmaşa ve problemler komşularımız, yakın genç  akrabalarımız, kuzenlerimiz ve kardeşlerimizle yaşanacak üstelik. Uranus-Kuzey Ay Düğümü – ve Saturn Cupido  arasındaki ateş  üçgeni bizlere bazı  gurup ilişkilerinin, kurduğumuz emek verdiğimiz birlikteliklerin ani bir sonlanma riski içinde olduğunu  gösteriyor.

Birkaç  gün  sonra 27 Haziran da gökyüzünde Mars Merkür le kavuşurken Neptün’den de güzel bir üçgen  açı alıyorken, Ay Kuzey Düğümle birleşip biraz önce  bahsettiğim ateş üçgenini aktive ederken ve Güneş Hades le kavuşurken, arıtıma vesile olacak şekilde  kontrolsüz ve doğru düzgün hesaplanmamış şekilde harekete geçebiliriz, bu kez Jupiter Merkür e partil üçgen  yapıyor ve hala Mars Merkür’le kavuşum halinde, ortalığı karıştıracak ve sonuçta çok yıkıcı olabilecek iyi düşünülmemiş , anlaşılmamış kararlar alınıp onlara inanç  kisvesi bile yükleyebiliriz, yüce bir amaç varmışçasına ortada. Oysa olay sadece bulanık bir zihin, ihmal ve kayıtsızlık ile dürtüselce yapılmış davranışlardan ibaret olabilir. 29 haziran a gelindiğinde Merkür Mars çiftimiz  hala birlikte hareket ederken ve Jüpiter’den ölçüsüzce destek alırken, bu kez Pluto’nun karşısına doğru ilerliyorlar. Burada karşınızdakini tahakküm  altına almak, dediğinizi üstün kılmak, olayları manipüle etmek konusunda  şuursuzca bir istek duyabilirsiniz ve inanılmaz derecede yetenekli de olabilirsiniz, oldukça yıkıcı olarak çalışabilecek bir görünüm , çok dikkatli olunması gereken ve kendimizin farkında olmamız gereken bir süreç . 1 Temmuz’a gelindiğinde Ay Jüpiter'le kavuşacak  ve ortamı daha sevecen ve yüksek bir enerji kaplayacak, eğer isterseniz durumları toparlama fırsatı 1 Temmuz günü  öğle  saatlerine doğru elinizde olacak. Eğer  isterseniz diyorum çünkü Pluto hala Merkür ve Mars’la karşıt çalışıyor ve hala o ağır baskın ve dönüştürücü enerji, hareket ve düşünme  yeteneğimize hakim. Eğer  olayları dönüştürmek istiyorsak kişiliğimizi doğrudan ve kararlılıkla ortaya koymamız ve bu yapıcı enerjinin diğerlerinin önüne geçmesine  izin vermemiz gerekiyor, gördüğümüz  gibi aslında hala bir şeyleri  değiştirmek elimizde ve tercihlerimizi ortaya koyabiliriz. 4 Temmuz günü  Ay-Güneş ve Neptün su üçgeni yapacak fakat Neptün retro konumda kendimizi kandırmamayı başarabilirsek  barışı tesis etme sansımızın olduğu başka bir gün . Mars Pluto karşıtlığı da devam ettiği için manipülasyon  yapmamaya gayret etmemiz ve kendimizi kandırmaktan uzak durmamız gerekiyor, zira bu görünümü  yaptıklarımızdan ötürü duyduğumuz vicdan azabını yenmek kendimizi affetmek pışpışlamak için de karşımızdaki kırdığımız kişiyi onarmak için de kullanabiliriz bu noktada da tercih sizin. 

6 Temmuz’a geldiğimizde  Merkür Vulcanus’la birleşip zihnimize, düşünme yetimize ve iletişim becerimize güç  katacak, zorluklarla gelen kabul ve kendini ispatlama getirir dürüstçe mücadele edildiği takdirde. Pluto ve Mars’tan yani manipülasyon , dürtüsellik, savunmacılık ve saldırganlıktan uzak düşünme . Ertesi gün  Merkür Aslan Burcu’na geçiyor ve yine benim dediğim dedik, benim fikrim seninkinden üstün olsun, ben daha iyisini zaten bilirim inancını getirecektir, Venüs’ de İkizler Burcu’na geçip altmışlık açı yapıyor Merkür’ e bir miktar tatlı dil, güzel  sözler, uzlaşmacı bir üslup da getiriyor. Bu arada Ay Satürn'le kavuşup biraz yavaşlayacağı ve Satürn'ün baskısını hissedeceği için atarlı bir halimiz olmayabilir, bu da bize destek olacak bir görünüm  oluyor böylece, Satürn’ün içinde bulunduğu bir konfigürasyonun bir olayda nasıl işe yarayabileceğini  burada görüyoruz, bu arada en sevdiğim diyebilirim Satürn için. Jüpiter de Güneş’le kare çalışıyor bu da bizim kimlik ve benlik hissimizi destekleyecektir. Admetos’tan aldığı karşıt bize bir şans  daha, bu kez güçlü  bir şans  daha veriyor çünkü uçurtma  kalıbının içinde Kiron Merkür de var, eğer bu açılanmayı adil olup değerlendirebilirsek, dilimizi başkalarını sonra da kendimizi yaralamak yerine doğru düşünerek şifa için kullanırsak, egomuzu baskı altında tutmayı becerebilirsek, ilişiklerimizi kurtarma şansımız olan gün  7 Temmuz. 

9 Temmuz günü  geldiğinde Dolunay fazını gözlemliyoruz Oğlak Burcunda ve 15 günlük bir süreçte  yaşananlar, kayıplar, kazançlar ve sonuçlar açısından bir sona geleceğiz.

Haritasına bakıldığında

Satürn’ün Dolunay ın yöneticisi olduğunu, Güneş  ve Ay’ın  6-12 ekseninde yer aldığını, Güneş  in Mars ile kavuşum halinde olduğundan hala marsiyen doğada olduğunu (hatırlarsanız yeniay döneminde de 1. eve yerleşerek güçlü , dürtüsel ve görünmeye  hevesli bir doğada idi) Yengeç Burcu’n da hala duygusal ve dolaylı fakat kırılmaya müsait ve 12. evin de gereği, görünmeyen fark edilmeyen etkileri sonradan anlaşılabilecek bir karakterde. Ay 6. evde Pluto ile kavuşuyor, yine rahat bir pozisyon değil, güçsüz durumda, Mars’tan da karşıt alıyor doğal olarak hissedilen baskı artacak ve kontrol hissi zayıflayacak. Bu sert etkilerin bir günde oluşmadığını adım adım geldiğini gördük  yazının diğer bölümünde, ben iyimser bir insanım ve motive edici yazılar yazmaktan yana bir astroloji yorumcusuyum, fakat hiçbir etki bizim doğrudan kurbanı olacağımız şekilde  gelişmiyor gördüğümüz gibi, aklımızı ve vicdanımızı kullanıp, adaletli ve dirençli olup samimi şekilde çaba  sarf ederek zarardan dönebileceğimiz pek çok fırsat da önümüze  aynı dönemde çıktı. Hala Merkür ün yükselen ile kavuştuğunu, Venüs’ten altmışlık açı aldığı için de uzlaştırma ve denge yaratma enerjisine sahip olduğunu  ve bu yüzden hala önemli bir rolde olduğunu hala aklimizi kullanırsak bu zarardan kendimizi koruyabileceğimizi fakat simdi çok daha zor olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü  Güneş Mars’la, Ay Pluto'yla, URANYEN göstergelere bakılırsa Zeus da işin içine girdiği için patlayıcı kontrol edilmesi çok  zor ve bizim içinde yer almaktan kaçınamayacağımız fakat etkili olmamızın da çok zor olduğu bir dolunay enerjisi hakim. Satürn'ün  Poseido’nla aksta yer alması olacak olan yıkımın  ve yeniden yapılanma sürecinin  de bizim bir süre hayrını anlayamayacağımız fakat genel planda hayırlara vesile olacak türden olacağını söyleyebiliriz.

Yukarıda vermeye çalıştığım örnekte yeniay haritasının bileşenlerine göre bir senaryo yazdım, yakınlarımızla yaşayacağımız bu sorun sizin harita bileşenlerinizle yorumladığınızda eşinizle, patronunuzla, çalışanlarınızla ya da hizmet verdiklerinizle, çocuklarınızla, sevgilinizle ya da ebeveynlerinizle olabilir bunun çok  da bir önemi  yok, önemli olan çok  sert gelen çaresizce kısıldığımızı düşündüğümüz  bir kapanın aslında hiç de haksızca ve sinsice olmadığını görmemizdir. Bir sert açı varsa yanında size çıkış sağlayacak başka destekleyici ve çözümler sunucu kapılar da vardır ve bu noktada bireysel tercihlerimiz ve çözüm isterken ortaya koyduğumuz samimiyetimiz fark yaratıyor.

Çok güzel bir Temmuz ayı olsun malum Terazi Burcu’nda Jüpiter Ay kavuşumu ile girdik bu aya, yaşayacağımız sorunların üstesinden ustalıkla gelebileceğimiz, hatta başkalarına da yardım eli uzatabileceğimiz güzel bir ay olsun… 

Sevgiyle Kalın

Ülgen Karaarslan

Yorum Ekle veya Yorum Oku

 

Yorumlar (2) -

  • Yine harika bir yazı. Tam da bir dönüşüm içindeyken ihtiyacım olanı aldım senden. Yine 😉
    Ellerine emeğine sağlık
  • Çok sevindim ❤ sevgiler

Yorum ekle

Loading

Bumerang - Yazarkafe