Türkülerimiz ve Hikayeleri

Hikayesini anlatacağım türkümüzün, insanın yüreğinin cız etmesini sağlayan bir gurbet türkü olması sözlerini okuyunca kesinlikle anlayacaksınız. Belki türkünün hikayesini bilenlerimiz vardır ama ben kısaca bilmeyenler için anlatayım istedim. 

Hikâye şöyledir: Kayseri'de yeni evlenmiş bir kadın, eşini para kazanmak için gurbete göndermek zorunda kalır. Yani gurbetin adı İstanbul'dur. Kadın gece rüyasında eşini görür; Adam İstanbul güzelleri ile zevkü sefa içindedir. Bunun üzerine kâbus gibi bu uykudan uyanan kadın. Gördüğü bu kötü rüyanın etkisiyle "Yârim İstanbul'u mesken mi tuttun " adlı türküyü söyler. 

Türkü hüzünlüdür, taşı toprağı altınla özdeşlemiş İstanbul'un İnsanlarda oluşturduğu karışık duyguları anlatır. Kim akla gelir bu türküyü dinleyince? Zeki Müren, Şükriye Tutkun, Yavuz Bingöl ? Kim söylese yeridir. Zira İstanbul insanın aklını başından alacak güzelliklerle ve kötülüklerle doludur. Siz siz olun kendinize dikkat edin. 

Türkü bir kadının hissiyatını yansıttığı için bir kadın hanende tarafından okunması durumunda daha etkili bir hissiyat yaratır.

Yâri İstanbul'u mesken tutanın yareni de İstanbul'u mesken tutmalıdır yoksa İstanbul ayağını kaydırır insanın. Bir ayrılık acısı olmadan en güzel İstanbul şarkılarını ve en güzel istanbul Türkülerini mırıldanmak dileğiyle.

Haydi şimdi türküyü açıp dinlerken sizde eşlik edebilirsiniz.

YARİM İSTANBUL`U MESKEN Mİ TUTTUN 

Yarim İstanbul'u mesken mi tuttun
Gördün güzelleri beni unuttun
Sılaya dönmeye yemin mi ettin
Gayrı dayanacak özüm kalmadı
Mektuba yazacak sözüm kalmadı
Yarim sen gideli yedi yıl oldu
Diktiğin fidanlar meyveyle doldu
Seninle gidenler sılaya döndü
Gayrı dayanacak özüm kalmadı
Mektuba yazacak sözüm kalmadı
Yarimin giydiği ketenden gömlek
Yoğumuş dünyada öksüze gülmek
Gurbet ellerinde kimsesiz ölmek
Gayrı dayanacak özüm kalmadı
Mektuba yazacak sözüm kalmadı
İğde çiçek açmış dallar götürmez
Dağlar diken olmuş kervan oturmaz
Benim bağrım yufka sitem götürmez
Gayrı dayanacak özüm kalmadı
Mektuba yazacak sözüm kalmadı

Ahmet Gazi Ayhan
Kayseri

Yorum Ekle veya Yorum Oku

Yorum ekle

Loading

Bumerang - Yazarkafe